Home > Aktualności > Pomoc rodakom na Wschodzie Boże Narodzenie 2014r.

IX Akcja Świątecznej Pomocy Dla Polaków Na Wschodzie

Listopad 2014-Styczeń 2015r.

Akcję zainicjowaliśmy w dniach 28-30 listopada 2014r. zbiórką produktów żywnościowych w kilku sklepach na terenie województwa(w Opolu,Kępie,Tułowicach i Nysie).

W zbiórce zaangażowanych było wielu wolontariuszy, w tym członkowie „Wspólnoty Polskiej”, młodzież i nauczyciele z Gimnazjum przy ul. Oleskiej w Opolu oraz z Gimnazjum w Tułowicach a także studentki pochodzenia polskiego z Ukrainy, studiujące na Uniwersytecie Opolskim. Podczas trzydniowej zbiórki zebrano ok.900 kg żywności,głównie kaszy,ryżu,mąki,oleju,margaryny,cukru, kawy i herbaty.

W grudniu sporą partię darów otrzymaliśmy od naszych rodaków z Neckarsulm w Niemczech. Były to przede wszystkim słodycze i odzież, ale także obuwie, ręczniki i pościel.

Tradycyjnie naszą akcję wydatnie wsparli także parafianie z Chrząszczyc na czele z ks. Proboszczem Krystianem Ziają. Jak zwykle przekazali sporo odzieży używanej i produktów żywnościowych. Trzeba jednak podkreślić,iż darczyńców indywidualnych było więcej, wszystkim serdecznie dziękujemy w imieniu obdarowanych.

Dary zawieźliśmy zaraz po świętach Bożego Narodzenioa do Turgieli w rejonie solecznickim na Litwie. Wśród obdarowanych znaleźli się tam m.in. ludzie starsi, młodzież i dzieci związane z zespołem „Turgielanka” oraz podopieczni  tamtejszego  Ośrodka Pomocy Społecznej.

Trzeciego stycznia br. wyjechaliśmy z darami na Ukrainę.

Byliśmy gośćmi sobotniej Szkoły Języka Polskiego w Sądowej Wiszni, podczas imprezy opłatkowej przekazaliśmy paczki z żywnością oraz słodycze dzieciom i ich rodzinom.

Czwartego stycznia br. przekazaliśmy dary w parafii katolickiej w Dolinie i tego samego dnia wzięliśmy udział w spotkaniu opłatkowym w Stanisławowie, gdzie w parafii rzymsko-katolickiej p.w. Chrystusa Króla przekazaliśmy dary naszym rodakom, uczestniczącym w spotkaniu opłatkowym.

Ostatnią partię darów przekazaliśmy 26 stycznia br. Ks. Mateuszowi Grochli,proboszczowi parafii rzymsko-katolickiej w Skolem. Ksiądz gościł w Polsce u rodziny w Katowicach. Na nasze zaproszenie przyjechał do Opola samochodem dostawczym ,który wypełniliśmy żywnością oraz odzieżą. Ks. Mateusz otrzymał też dla prowadzonego w tej parafii Ośrodka Formacyjnego ok. 20-stu kompletów pościeli i ręczników.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*