Home > Aktualności > PO RAZ PIERWSZY POLONIA ZAŚPIEWAŁA W OPOLU

Dużym sukcesem zakończył się I Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki ”Opole2017”odbywający się w dniach 12-15 lipca br. Licznie zgromadzona w Filharmonii Opolskiej publiczność nie szczędziła braw 18-stu wykonawcom, wyłonionym spośród 22 uczestniczących w festiwalu polonijnym, podczas koncertu finałowego 15 lipca. Owacjami podziękowano też pomysłodawczyni i głównej organizatorce festiwalu, red. Halinie Nabrdalik z Radia Opole, pełniącej funkcję prezesa Opolskiego Oddziału SWP, za zaproszenie do Opola, Stolicy Polskiej Piosenki, wielu wspaniałych wykonawców z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Republiki Czeskiej, Niemiec, Francji, Holandii, Hiszpanii oraz Kanady. -Tyle lat musieliśmy w Opolu czekać na to artystyczne zdarzenie – podsumowała Irena Kalita, prezes opolskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Lwowa oraz Kresów Południowo-Wschodnich. -Chwała „Wspólnocie Polskiej”, że się podjęła organizacji tego wyczekiwanego przez Polonię Festiwalu.
Pierwszy koncert, konkursowy, odbył się 13.07.br. na Zamku Piastów Śląskich -Wszyscy byli świetni- stwierdziła po tym wydarzeniu red. Marzena Mielcarek, przewodnicżąca jury, ale konkursowa konwencja festiwalu wymagała od nas pewnego przesiewu-dodała z poczuciem żalu. I nagrodę w IPFPP w Opolu w wys. 6 tys. zł zdobyła Magdalena Baryła mieszkająca od kilkunastu lat w Niemczech, gdzie prowadzi polskojęzyczne przedszkole. Artystka zaśpiewała piosenkę z repertuaru Darii Zawiałow pt. „Malinowy Chruśniak”. W rozmowie z Radiem Opole powiedziała, że festiwal polonijny to bardzo ważne i potrzebne wydarzenie.-Uważam, że my, Polonia na całym świecie powinniśmy się jednoczyć i razem takie projekty tworzyć.

Drugą nagrodę wartości 4-ch tysięcy zł w festiwalu zajęła Wiktoria Chomczukowa z Białorusi, a trzecią wartośći 3 tyś zł Noemi Macura z z Zaolzia z zespołem „NOEMI-RAKLES”
.Jury przyznało także trzy równorzędne wyróżnienia wartości 1000 zł. Otrzymały je: Elżbieta Oleszkiewicz z Litwy, Karolina POP Fedorowsky z Francji oraz Barbara Łakota z Republiki Czeskiej.

Nagrodę Radia Opole w postaci dziesięciogodzinnej sesji nagraniowej w legendarnym Studiu M otrzymała Barbara Łakota z Zaolzia. Młoda artystka zaśpiewała w Opolu piosenkę zespołu O.N.A pt. „Koła czasu”.

Wręczono także honorową nagrodę im. Jacka Juliusza za promocję polskiej kultury za granicą i środowiskach polonijnych. Otrzymał ją Leonard Paszek z Niemiec, który aktywnie działa w Polonijnej Telewizji PePeTV w Essen.
Koncert laureatów I Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki był także okazją do wręczenia burmistrzowi Głogówka Andrzejowi Kałamarzowi honorowej nagrody za wspieranie festiwalu, działalności polonijnej oraz pomoc Polakom na Wschodzie .W gronie przyjaciół Festiwalu znaleźli się także Marszałek Województwa Opolskiego A.Buła, starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański oraz prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Sponsorami festiwalu były Zakłady Azotowe w Kędzierzynie- Kożlu oraz prywatny przedsiębiorca Zenon Maślona
Festiwal zorganizował Opolski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska, a Radio Opole było jego współorganizatorem.

Oprac. Dominik Skalny

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*